فارکس یا ارزدیجیتال؟ کدام بهتر است؟

فارکس یا ارزدیجیتال؟ کدام بهتر است؟

فهرست مطالب

در این محتوا ابتدا به صورت جداگانه به توضیح فارکس و ارزدیجیتال می پردازیم و سپس به بیان خصوصیات هر کدام می پردازیم، تا بتوانید با دید بازتری انتخاب کنید در فارکس یا ارزدیجیتال فعالیت کنید بهتر است و سود بیشتری را در کنار ریسک کم می تواند به شما بدهد، تا پایان این محتوا با ما باشید.

همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با بازار کریپتو به این صفحه مراجعه کنید: بازار کریپتو چیست؟

فارکس چیست برای انتخاب بین فارکس یا ارزدیجیتال

برای مقایسه ی این دو بازار و آگاهی به اینکه کدام یک بهتر است در ابتدا به صورت کلی و خلاصه با هرکدام آشنا می شویم :

فارکس چیست؟

در اصل Forex را می توان به عنوان بزرگ‌ترین بازار غیر متمرکز جهان معرفی کرد که نحوه فعالیت آن 5 روز در هفته و 24 ساعت باز است. در این بازار، معامله ارزها در برابر یکدیگر انجام می شود.

EUR/USD این یعنی معامله یورو در برابر دلار آمریکا، نمادهای معاملاتی در فارکس به این صورت است. خوب است بدانید که بازار فارکس یک بازار دو طرفه محسوب می شود.

یکی از نکاتی که باید هنگام مقایسه فارکس یا ارزدیجیتال به آن توجه کنید این است که در بازار فارکس نیز می‌توانید هم خرید بزنید و هم فروش. ویژگی که در بازار سهام آن را یافت نمی کنید ولی در این بازار همانگونه که ذکر شد، ارزهای بیشتر کشورهای جهان، CFD، کامیودیتی ها و … برای معامله ارائه می کند.

ارز دیجیتال چیست؟

محتوای بازار کریپتو و ارز دیجیتال در موازات هم قرار دارند و برای یافتن سوال بازار کریپتو چیست باید با این مفهوم نیز آشنایی کامل داشته باشیم.

ارز دیجیتال در اصل  یک پول دیجیتالی یا کریپتو کارنسی است که با سیستم رمزنگاری شده بر بستر بلاک‌چین به وجود آمده و نگهداری می‌شود.

شاید مهم‌ترین ویژگی ویژه ارز دیجیتال می توان به این مورد اشاره کرد که هیچ مالک یا قانون‌گذاری ندارد. این نکته جذابی است که در جهان این ارز را هیچ‌کس کنترل نمی کند.

اما عمیقاً نکته ترسناکی نیز هست. همین عدم کنترل و عدم قانونمند بودن آن باعث می‌شود که شما نسبت به هیچ کدام از امور آن اطمینان خاطر نداشته باشید. چرا که در صورت بروز مشکل و خطرات کسی پاسخگو شما نمی باشد.

فارکس یا ارزدیجیتال کدام یک برای معامله بهتر است

فارکس یا ارزدیجیتال؟ کدام بهتر است؟

قبل از هر گونه اقدام نسب به معامله هر دو مورد ، لازم است که دانش و آموزش کافی برخوردار باشید. این مورد لازمه کار به حساب می آید.

در نتیجه باید ببنید که فارکس یا ارزدیجیتال ، کدام برای شما مطلوب تر است. اگر می‌خواهید سود بیشتری به دست آورید، سبک تریدکردن شما با به کارگیری از نوسان‌های زیاد است و در نهایت شرایط این را دارید که ریسک بیشتری را تحمل کنید.

برای شما معامله در ارز دیجیتال شاید گزینه مناسب تری باشد. به ویژه اینکه کارگزاری‌های فارکس کمی برای ارائه خدمات به ایرانیان کمی مشکل به وحود می آوردند.

در نتیجه ورود به معاملات ارز دیجیتال برای ما مناسب تر است. هرچند که لازم به ذکر است، بروکر دلتا اف ایکس در یک پلتفرم، امکان معامله ارز دیجیتال و فارکس را برای تمامی کاربران ایرانی فراهم کرده است.

برای انتخاب بین فارکس یا ارزدیجیتال باید به نکات مهمی که در رابطه با هرکدام وجود دارد دقت کنیم:

فارکس

 • تنظیم شده و رسمی
 • بسیار شناور
 • دارای ثبات بیشتر
 • دارای نوسانات کمتر
 • مناسب برای معامله‌گران با ریسک کمتر
 • متاسب برای معامله‌گران روزانه

ارز دیجیتال

 • عدم وجود مقررات
 • نقدینگی کمتر
 • برخورداری از نوسانات بالاتر
 • شانس بیشتر برای کلاهبرداری، عدم اطمینان
 • وجود دارایی‌های قابل معامله بیشتر
 • مناسب استفاده برای معامله‌گران روزانه

به شما پیشنهاد می کنیم که محتوای نکات کلیدی سیگنال خرید کوتاه مدت را نیز مشاهده کنید

تفاوت‌های اصلی بین فارکس و ارزدیجیتال چیست؟

یکی از بهترین راه ها که می تواند به تصمیم ما بین فارکس یا ارزدیجیتال کمک کند، پیدا کردن شباهت ها و تفاوت های بین این دو بازار است.

بین فارکس و ارز دیجیتال تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی وجود دارد. اما مهم‌ترین آنها در قوانین است. به عنوان نمونه هر دو این بازارها برای تعیین شدن قیمت به عرضه و تقاضا متکی هستند.

همان گونه  که می دانید فارکس یک بازار کاملاً فانونی در جهان است که در آن ارزهای رسمی کشورهای مختلف که پشتوانه آن، دولت و بانک مرکزی آن کشورر است، به  معامله در می آیند.

اما در فارکس این گونه نیست و هیچ ارز واقعی وجود ندارد، هیچ پشتیبانی برای ارزهای دیجیتال نیست و در بیشتر کشورهای جهان به وسیله نهادهای رسمی مورد قبول قرار نمی گیرد. همین تفاوتی که ذکر شد اختلاف زیادی به حساب می آید.

تفاوت ها در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس به شرح زیر می باشد:

 • وجود تفاوت کارمزد

در بازار ارز دیجیتال، این شرایط فراهم است که با کمترین سرمایه، می توانید خرید و فروش و سرمایه‌گذاری را شروع کنید و تنها کارمزدی که پرداخت می‌کنید، مقدار بسیار کمی به ازای کارمزد معاملاتتان است.

اگرچه بازار فارکس یک بازار پرهزینه به حساب می آید و به علت وجود انواع واسطه‌ها، در هر قسمت از فعالیت خود بایستی نسبت به پرداخت کارمزدهای متفاوت اقدام نمایید.

 • وجود تغییرات در دو بازار

بازار مالی فارکس تغییرات کمتری را در مقایسه با بازار ارزهای دیجیتال تجربه می‌کند. همین مسئله می‌تواند به عنوان یک ویژگی مثبت یا منفی جلوه کند.

از این رو برای انتخاب بین فارکس یا ارزدیجیتال باید بدانید سودی که از خریدوفروش حاصل می شود چشم‌گیر نیست اما در صورتی که از سرمایه‌ گسترده‌ای برخوردار باشید، شرایط به گونه ای برای شما فراهم می شود که بتوانید سود خوبی کسب کنید.

به طور کلی  تغییرات گسترده‌ قیمت ارزهای دیجیتال در بازار ارز، برای بعضی از افراد خوشایند و برای بعضی دیگر کاملاً ناخوشایند است.

خوشایند بودن یا نبودن این تغییرات ارتباط مستقیمی با هدف فرد سرمایه‌گذار دارد. برای نمونه کاربرانی که می خواهند سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت را انجام دهند، از این تغییر نوسانات بیشترین بهره را می برند.

 • امنیت و پایداری

موضوع امنیت همیشه برای کاربران با اهمیت و در اولویت بوده است و در دو بازار ارز دیجیتال و فارکس این موضوع به‌خوبی قابل لمس می باسشد.

با توجه به اینکه بازار ارزدیجیتال بسیار تازه تر از فارکس است اما اگر کاربران قبل از ورود به این بازار اطلاعات خود را درباره شیوه نگهداری سرمایه و به کارگیری از کیف پول‌ها بالا می برند، تا مشکلاتی نظیر از دست دادن سرمایه و از این قبیل مشکلات جلوگیری کنند.

در بازار فارکس هم بحث امنیت به همین صورت می باشد. به طور معمول افراد زمانی دارایی‌های خود را از دست می‌دهند که موضوع امنیت اهمیت چندانی برایش نداشته است. به طور معمول در فارکس دارایی‌ها به وسیله دولت بیمه می‌شوند تا اگر کلاه‌برداری صورت گرفت، برای سرمایه‌گذار مشکلی ایجاد نشود.

سهولت کار با کدام بیشتر است فارکس یا ارزدیجیتال؟

 • از لحاظ سهولت کار

یک تفاوت فارکس یا ارزدیجیتال که به‌عنوان ویژگی مثبت بازار ارز دیجیتال می توان آن را معرفی کرد، آسان بودن انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال است.

به این صورت که از مرحله ورود به بازار تا ایجاد معاملات و پرداخت کارمزدها، کاربران به راحتی در بازار ارز دیجیتال معاملات خود را انجام می دهند  و با چالش‌های جدی مانند تحریم‌ها رو به رو نخواهند بود.

 • میزان سابقه

یکی از بزرگترین بازار مالی جهانی، بازار فارکس  می باشد که از سابقه زیادی برخوردار می باشد. اما انجام معاملات در بازار ها ارز دیجیتال جزو صنعت های نوظهور می باشد.

 • وجود تفاوت در نقدینگی

همانگونه که ذکر شد، بازار فارکس به علت اینکه از قدمت و سابقه طولانی از لحاظ فعالیت برخوردار می باشد، دارای نقدینگی زیادی می باشد در صورتی که بازار ارز های دیجیتال، از لحاظ نقدینگی دارای کمبود می باشند. و اگر نقدینگی برایتان مهم است و می خواهید بین فارکس یا ارزدیجیتال یکی را انتخاب کنید بهتر است که به این نکته توجه کنید.

 • تفاوت در رقابت

معامله گران بازار های ارز دیجیتال به رقابت با یکدیگر احتیاجی ندارند. اما در بازار فارکس برعکس است. به این صورت است که معامله گران با یکدیگر و سایر شرکت ها و بنگاه های خصوصی به سختی در رقابت می باشند.

 • تفاوت در مکان خرید و فروش

هم در بازار ارز های دیجیتال و هم بازار فارکس، با به کارگیری از اینترنت می توان خرید و فروش را انجام داد اما خرید و فروش  در ارز های دیجیتال شرایط به این صورت است که می توانید در صرافی ها و در بازار فارکس هم در پلتفرم های آنلاین خرید و فروش را به انجام برسانید.

با تفاوت های ذکر شده در مورد فارکس و ارزدیجتال و بررسی هر کدام می توانید که نتیجه گیری کنید که کدام بازار برای شما مناسب تر است.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا فارکس یا ارزدیجیتال با سایت btcyas همراه بودید، متشکریم.