تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها چیست؟

تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها چیست؟ | یاشار عزیزی

فهرست مطالب

در این محتوا قصد داریم به توضیح تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها بپردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه توضیح دهیم. در صورتی که از علاقه مندان به حوزه ارز دیجیتال هستید، تا پایان محتوا با ما همراه باشید.

می توانید برای آشنایی کامل و استفاده از نکات کاربردی بازار کریپتوکارنسی می توانید به این مقاله مراجعه کنید: بازار کریپتو چیست؟

معرفی ارز دیجیتال مقدمه تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها

آموزش فیلتر نویسی در ارز های دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

در ابتدا برای درک تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها باید با هرکدام از آنها آشنایی کامل داشته باشیم. در این قسمت با ارز دیجیتال بیشتر آشنا می شوید.

سیگنال خرید کوتاه مدت

ارز دیجیتال شکلی از ارز است که از لحاظ دسترس بودن فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی می باشد. به آن پول دیجیتال، پول الکترونیک، ارز الکترونیکی یا سایبرنقد نیز گفته می شود.

ارزهای دیجیتال دارای ویژگی فیزیکی نمی باشند و فقط به صورت دیجیتال قابلیت دسترسی دارند. تراکنش‌های مرتبط به ارزهای دیجیتال با به کارگیری از رایانه یا کیف پول الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه‌های مشخص شده صورت می گیرد.

از طرفی، ارزهای فیزیکی نظیر اسکناس و سکه های ضرب شده، قابل لمس هستند، به این معنی که از ویژگی ها و ویژگی های فیزیکی مشخصی برخوردار هستند. تراکنش‌های مربوط به چنین ارزهایی تنها زمانی فراهن می باشند که دارندگان آنها دارای مالکیت فیزیکی این ارزها باشند.

ارزهای دیجیتال از لحاظ کاربرد شبیه به ارزهای فیزیکی می باشند. می توان از آنها به منظورخرید کالا و پرداخت هزینه خدمات مورد استفاده قرار داد.

آنها همینطور می توانند استفاده محدودی را در میان بعضی از جوامع آنلاین نظیر سایت های بازی، پورتال های قمار یا شبکه های اجتماعی پیدا کنند.

همینطور یکی از مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال که تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها است این است که  ارزهای دیجیتال شرایط را برای تراکنش های فوری فراهم می کنند که می توانند به صورت یکپارچه در سراسر مرزها انجام گیرند.

به عنوان نمونه این شرایط برای شخصی که در ایالات متحده مستقر است می‌تواند با ارز دیجیتال به طرف مقابل ساکن سنگاپور پرداخت کند، به این شرط  که هر دو بر یک شبکه متصل باشند.

 

ویژگی‌های ارزهای دیجیتال

همانگونه که در بخش قبلی محتوای تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها گفته شد، ارزهای دیجیتال فقط به صورت دیجیتالی قابل دسترسی می باشند؛ معادل فیزیکی ندارند.

ارزهای دیجیتال می‌توانند متمرکز یا غیرمتمرکز باشند. ارز فیات که به شکل فیزیکی قابل دسترسی می باشد، یک سیستم متمرکز تولید و توزیع به وسیله بانک مرکزی و سازمان‌های دولتی است. ارزهای دیجیتال برجسته همچون بیت کوین و اتریوم را می توان به هنوان نمونه‌هایی از سیستم های ارز دیجیتال غیرمتمرکز معرفی کرد.

ارزهای دیجیتال قادرند ارزش را انتقال دهند. به کارگیری از ارزهای دیجیتال لازمه آن تغییر ذهنی در چارچوب موجود برای ارزها است، جایی که آنها با معاملات خرید و فروش کالا و خدمات دارای ارتباط می باشند.

با این حال، ارزهای دیجیتال این مفهوم را گسترش می‌دهند. به عنوان نمونه، یک توکن شبکه بازی می‌تواند عمر یک بازیکن را افزایش دهد یا قدرت‌های فوق العاده ای برای آنها ابجاد نماید. این معامله خرید یا فروش نیست، بلکه عنوان کننده انتقال ارزش است.

شناخت انواع ارز های دیجیتال برای درک تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها

انواع ارزهای دیجیتال

در این قسمت از محتوای تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها با انواع ارزهای دیجیتال آشنا می شویم که به درک ما از تفاوت ها کمک کند. ارز دیجیتال یک اصطلاح فراگیر است که می‌تواند برای توصیف انواع مختلف ارزهای موجود در حوزه الکترونیکی استفاده شود. به طور کلی، سه نوع مختلف ارز وجود دارد:

  • ارزهای رمزنگاری شده
  • ارزهای مجازی
  • ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای رمزنگاری شده

کریپتوکارنسی‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای ایمن سازی و تایید تراکنش ها در یک شبکه، رمزنگاری را مورد استفاده قرار می دهند. همینطور از رمزنگاری به منظور مدیریت و کنترل ایجاد چنین ارزهایی به کار گرفته می‌شود. از نمونه ارزهای دیجیتال می توان به بیت کوین و اتریوم اشاره کرد.

ارزهای رمزنگاری شده را می توان به عنوان  ارزهای مجازی معرفی کرد که مقرراتی ندارند و فقط به صورت دیجیتالی در دسترس می باشند.

ارزهای مجازی

برای اینکه بتوانیم تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها را درک کنیم باید ارزهای مجازی را نیز بشناسیم و آن ها را از رمز ارزها تشخیص دهیم.

ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند که به وسیله توسعه دهندگان یا یک سازمان موسس تشکیل شده از سهامداران مختلف درگیر در فرآیند کنترل می‌شوند.

ارزهای مجازی را نیز می توان به صورت الگوریتمی به وسیله یک پروتکل شبکه تعریف شده مورد کنترل قرار داد. نمونه‌ای از ارز مجازی یک توکن شبکه بازی است که اقتصاد آن به وسیله توسعه دهندگان تعریف و کنترل می‌شود.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی تنظیم شده‌ای می باشند که به وسیله بانک مرکزی یک کشور صادر می‌شوند. CBDC یا همان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند جایگزینی برای ارز سنتی فیات باشد.

برعکس ارز فیات که به دو صورت فیزیکی و دیجیتالی در دسترس می باشد، یک CBDC صرفا به شکل دیجیتالی وجود دارد. انگلستان، سوئد و اروگوئه جزو کشوری هستند که در حال ارزیابی برنامه‌هایی برای تاسیس نسخه دیجیتالی ارزهای فیات بومی خود می باشند.

رمز ارز چیست؟

در این قسمت از مقاله تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها به توضیح مفصل رمز ارزها می پردازیم. شناخت رمز ارزها به پیداکردن تفاوت ها به ما کمک می کند.

رمزارزها، نوعی ارزهای دیجیتال یا مجازی هستند که دارای زیربنای سیستم های رمزنگاری می باشند. آنها شرایط پرداخت آنلاین امن را بدون مورد استفاده قرار دادن واسطه ‌های شخص ثالث فراهم می‌کنند.

به الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند، نظیر رمزگذاری منحنی بیضوی، جفت‌های کلید عمومی-خصوصی، و توابع هش.

دستیابی به رمزارزها به این صورت است که یا می‌توان آن ها را استخراج کرد یا از صرافی ها خریداری کرد. همه سایت های تجارت الکترونیک از شرایط خرید با استفاده از رمزارزها برخوردار نمی باشند.

عملکرد ارز های دیجیتال

در اصل، رمزارزها حتی ارزهای مطلوب مانند بیت کوین، جهت معاملات خرده فروشی به سختی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، ارزش بیشمار رمزارزها سبب محبوبیت آن‌ها به عنوان ابزار معاملاتی شده است. به میزان محدودی از آنها برای نقل و انتقالات برون مرزی نیز به کار گرفته می‌شود.

مرکز جذابیت و عملکرد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین می باشد. همانگونه که از نام آن پبداست، بلاک چین در اصل مجموعه‌ای از بلوک‌های وصل شده بهم یا یک دفتر کل آنلاین است.

هر بلوک دربردارنده مجموعه‌ای از تراکنش‌هاست که به طور مستقل به وسیله هر یک از اعضای شبکه تایید شده است. هر بلوک جدید ایجاد شده باید قبل از تأیید به وسیله هر گره به تایید برسد و جعل تاریخچه تراکنش ها تقریباً غیر قابل انجام می شود. محتویات دفتر آنلاین باید به وسیله کل شبکه یک گره منفرد، یا رایانه‌ای که یک کپی از دفتر را ذخیره می‌کند، توافق شود.

رمز ارز چیست مقدمه تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها

به گفته کارشناسان فناوری بلاک چین می تواند به چندین صنعت نظیر زنجیره تامین و فرآیندهایی مانند رای گیری آنلاین و تامین مالی جمعی کمک رسانی کند.

موسسات مالی از جمله JPMorgan Chase & Co در حال آزمایش به کارگیری از فناوری بلاک چین برای کم کردن هزینه های تراکنش با ساده کردن پردازش پرداخت می باشند.

تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارزها

  • به وجود آمدن رمز ارزها روی شبکه بلاک‌چین
  • شفاف و مشخص بودن تمام اطلاعات در رمز ارزها.
  • انجام نقل و انتقال پول به راحتی در شبکه بلاک‌چین رمز ارزها.
  • اداره شدن ارزهای دیجیتال به وسیله یک واحد مرکزی.
  • عدم وجود شفافیت در ارزهای دیجیتال.