مروری بر تاریخچه بیت کوین ( اولین پول دیجیتال)

مروری بر تاریخچه بیت کوین ( اولین پول دیجیتال) - یاشار عزیزی

فهرست مطالب

ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان اولین رمزارز دنیای کریپتوکارنسی است که به شکل گسترده‌ای مورد توجه و استفاده قرار گرفت. در این محتوا به بررسی تاریخچه بیت کوین پرداخته میشود. که مردم با مورد استفاده قرار دادن  این ارز می‌توانند به شکلی امن و بدون واسطه پول برای یکدیگر ارسال نمایند.

ارز دیجیتال BTC همانطور که از نامش مشخص می باشد، ماهیت فیزیکی ندارد و کارکرد آن در بستر اینترنت می باشد. اما در واقعیت بیت کوین چیزی بیشتر از آنچه که گفته شد، می باشد.

به شما پیشنهاد میکنیم مقاله معرفی 5 کانال تلگرامی ارزدیجیتال رایگان را بخوانید.

بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین به زبان ساده به یک پول دیجیتال رمزنگاری شده گفته می شود که شرایط انجام معاملات امن و بدون واسطه را در بستر اینترنت مهیا می سازد و برعکس سرویس‌هایی نظیر پی پال که جهت انتقال پول به سیستم مالی سنتی وابسته هستند، یک سیستم غیر متمرکز محسوب می شود.

به این صورت که هر دو نفر در هر نقطه از جهان می‌توانند BTC را بدون دخالت واسطه‌ای مانند بانک برای یکدیگر ارسال کنند. تمامی معاملات که با این رمز ارز صورت می گیرد، روی شبکه‌ای به نام بلاک چین قابلیت پیگیری دارد.

بلاک چین (Blockchain) یک پایگاه داده مشابه دفتر کل بانک است که اطلاعات مالی تمام مشتریان روی آن ذخیره می گردد. به بیانی دیگر هر تراکنشی که با به کارگیری از BTC صورت گیرد در بلاک چین ذخیره می‌شود.

برعکس دفتر کل بانک که به شکلی متمرکز و در جایی مشخص ذخیره می‌شود، بیت کوین به شکل غیرمتمرکز است. در اصل اطلاعات بلاک چین بیت کوین در کل شبکه پخش می‌شود.

هیچ شرکت، کشور یا شخص خاصی در کنترل آن دخیل نمی باشد و  هرکسی می‌تواند بخشی از شبکه بیت کوین باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که رمز ارز Bitcoin به هیچ عنوان قابلیت تغییر یا دستکاری ندارد و شرایط کپی گرفتن از آن فراهم نمی باشد.

در مورد تاریخچه بیت کوین بیشتر بدانید

تاریخچه بیت کوین

تاریخچه بیت کوین از سال ۲۰۰۹ شروع شد و به عنوان اولین ارز دیجیتالی بود که به صورت گسترده مورد پذیرش سراسر جهان قرار گرفت.

با این تفسیر می توان گفت  که ارز دیجیتال امن از دهه ۱۹۸۰ وجود داشته است و تلاش‌های زیادی در گذشته انجام شده که الهام‌بخش ساتوشی ناکاموتو به منظور به وجود آوردن بیتکوین بوده است.

در واقع بیت کوین تکرار یک ایده قدیمی با فناوری جدید است. تاریخچه بیت کوین از تاریخچه کامل شدن فناوری بلاکچین جدا نیست و منبع آن به ده‌ها قبل باز می‌گردد.

امروزه یک تصور غلط مرسوم  وجود دارد حاکی از این است که بلاکچین و بیتکوین یکی هستند. اگرچه می‌توان به طور دقیق از بیتکوین را به عنوان اولین محصول مهم در بلاکچین معرفی کرد، اما باز هم تفاوت هایی وجود دارد.

حوب است بدانید که فناوری بلاکچین دقیقاً مفهوم جدیدی نیست و می‌توانیم آن را تا دهه ۱۹۷۰ دنبال کنیم. فناوری بلاکچین به اندازه‌ای ویژه و خاص است تا شیوه کار کل صنعت فین‌تک را دچار تغییر و تحول کند.

قبل از ساتوشی ناکاموتو بسیاری به دنبال به وجود آوردن ارز دیجیتالی بودند که بتوانند اقتصاد جایگزین را تقویت نمایند ولی به دلایل فنی، نظارتی و ایدئولوژیک با شکست مواجه شدند.

پیشنهاد می کنیم محتوای “متاورس ارزدیجیتال چیست؟ همه چیز درباره کسب درآمد از متاورس” را مشاهده کنید.

DigiCash اولین پول دیجیتال در تاریخچه بیت کوین

حدود چهل سال پیش در دهه ۸۰ میلادی، دانشمند رمزنگاری کامپیوتربه نام دیوید چاوم در سال ۱۹۸۲ پروتکلی مشابه بلاکچین را در پایان‌نامه خود در دانشگاه برکلی با عنوان «سیستم‌های کامپیوتری تاسیس، نگهداری و مورد اعتماد توسط گروه‌های مشکوک متقابل را ارائه  کرد.

چاوم که به منظور حفظ حریم خصوصی در قلمرو دیجیتال مضطرب بود، سال بعد مقاله‌ای با عنوان «امضاهای کور برای پرداخت‌های غیرقابل ردیابی» ارائه کرد که در آن یکی از اولین ارزهای دیجیتال تاریخ را معرفی کرده بود که به صورت جایگزینی برای تراکنش‌های الکترونیکی فروشگاه‌های خرده فروشی ایفای نقش می کرد.

DigiCash اولین پول دیجیتال در تاریخچه بیت کوین

شکل جدیدی از رمزنگاری در پرداخت که بر اساس گفته های او می‌تواند شرایط  ایجاد یک سیستم پرداخت اتوماتیک را فراهم  سازد که در آن افراد دیگری شرایط دستیابی به  اطلاعات شخصی معامله‌گران و تراکنش‌ها را نداشتند.

مفهوم امضای کور شبیه به پاکت‌های کاغذ کاربنی خط دار عمل می‌کند. نوشتن یک امضا در خارج از چنین پاکت نامه، یک کپی از امضا بر روی یک تکه کاغذ در داخل پاکت به جای می گذارد.

نهایتا در سال ۱۹۹۰ جهت اجرا کردن ایده که در تحقیقات خود عنوان کرده بود، شرکتی به نام DigiCash در آمستردام راه اندازی کرد که پول دیجیتالی به نام e cash فعالیت می‌کرد. در سال ۱۹۹۴ اولین تراکنش نقدی الکترونیکی این شرکت از راه اینترنت صورت گرفت.

مورد استفاده قرار دادن پروتکل‌هایی نظیر امضای کور دیجیتال و رمزنگاری کلید عمومی به منظور حفظ حریم خصوصی کاربر و ناشناس بودن تراکنش‌ها در زمان خود قابلیتی ویژه و اختصاصی بود.

DigiCash  با این که قبل از به وجود آمدن تجارت الکترونیک در اینترنت تاسیس شد، اما از آنجایی که هنوز سطح نفوذ اینترنت در جهان رایج نشده بود، علیرغم همه فناوری‌های جدید، موفق به افزایش پایگاه کاربری خود نشد و نتوانست ارائه دهنده شرکت سودآوری باشد.

ویژگی بیت کوین:

یکی از ویژگی‌هایی که در تاریخچه بیت کوین با آن رو به رو می شویم، نوسانات آن است. توجه داشته باشید هر چند نوسانات ارزهای دیجیتال جذابیت دارد اما از طرفی می تواند ویرانگر باشد.

اساس و پایه ارزش بیتکوین به عنوان یک دارایی در حال ظهور به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. با وجود نوسانات قیمت، قیمت بیتکوین از زمانی که در سال ۲۰۰۹ وارد بازار مالی شد، رو به رشد و افزایش است.

تاریخچه بیت کوین به طور معمول یکی از رشد‌های نجومی است که با چند کاهش شدید قیمت همراه بوده است.

یکی از ارزهای دیجیتال که از بلاکچین به عنوان چارچوب اساسی و فناوری زیربنایی خود به کارگیری می کند، بیتکوین است. در واقع، بیش از ۱۰۰۰۰ نوع مختلف ارز دیجیتال یا «آلت کوین» وجود دارد که بر روی بلاکچین پیاده سازی می‌شوند.

بلاکچین از قدرت تغییر بسیاری از بخش‌های جامعه ما برخوردار است. فناوری بلاکچین به طور تقریبی در هر زمینه‌ای از زندگی روزمره ما قابل به کارگیری است.

چه ارائه گزینه‌های مبادله مالی در دسترس و مقرون‌به‌صرفه و همینطور  ضمانت سرمایه‌ به گونه‌ای که هیچ کس جز شما نتواند به آنها دستیابی  داشته باشد.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا تاریخچه بیت کوین  در سایت بی تی سی یاس متشکریم.